Harmonie I ,  Harmonie I b

Autor textu a foto: Marián Laco
 
 

Rádia Tesla si velmi brzy dokázala získat místo na zahraničních trzích a už z prvních typů vzešly  speciální exportní modifikace.  Jedním z příkladů jsou i tyto vývozní Harmonie.

Od běžných Harmonii pro náš trh se rádia odlišují skříňkou se dvěma odstíny dyhování místo černě lakovaných částí. Na brokátu se objevily tři kovové lišty, které jsou do ozvučnice přišroubovány. Magické oko je u nich standardní výbavou.

Hodnoty vlnových rozsahů jsou také odlišné

KV1: 13,6 - 41 m (22,05 - 7,31 MHz)

KV2: 41,8 - 131 m (7,17 - 2,30 MHz)

SV: 187 - 587 m (1604 - 511 kHz)

Vývozní rádia Tesla sa se těšily velké oblibě především v zemích blízkého a středního východu, Afriky, jižní Ameriky či Indie a taková úprava rozsahů jeu nich velmi častá. V tropických oblastech se totiž vlivem větší bouřkové činnosti a jiných poměrů v ionizaci atmosférických vstev na u nás běžných pásmech SV a dokonce i KV vyskytuje poměrně silné atmosférického rušení.  Proto se zde využívalo tzv. „tropické“ KV pásmo označované též jako mezilehlé vlny, kde je toto rušení podstatně slabší.

Na prvním snímku nahoře je zobrazen přijímač Harmonie I. Ten je vybaven tříbarevnou stupnicí  (KV1 - zelená, KV2 - červená, SV - žlutá) s cejchováním v metrech a názvy exotických stanic.

Přístroj označený jako Harmonie Ib má osazenou jednobarevnou stupnici beze jmen vysílačů, ale cejchovanou v metrech, kc a Mc.