Tesla Romance

Text : Marián Laco ( SR ) , Foto autor webu.

 

Po první etapě výroby přijímačů pocházejících ještě z produkce původních znárodněných závodů se v roce 1948 objevil nový model rádia střední třídy, jako první výsledek vlastního vývoje firmy TESLA. Tento představoval druhou generaci tzv. „národního přijímače“, který měl velkému počtu posluchačů poskytnout kvalitní a dobře vybavené rádio. Přístroj s názvem ROMANCE se tak vyráběl souběžně ve třech závodech Tesla: v Přelouči, v Pardubicích a v Bratislavě a prodával se za cenu 4650,- Kčs. I když produkce trvala jenom jednu sezonu do roku 1949, stal se základem pro dlouhou řadu stále vylepšovaných nástupců až do roku 1956.


 

Jedná se o superhet se šesti laděnými okruhy (mf = 468 kHz), svým zpracováním a parametry (citlivost 15 - 30 µV) však dokáže uspokojit i náročnější posluchače, požadující dobrý přijímač pro dálkový příjem. Rádio se dodávalo v úhledné dřevěné skřínce s rozměry 502 x 340 x 204 mm s černě lakovanými okraji. Ovládací prvky byly soustředěny na čelní stěně: první knoflík slouží jako fyziologický regulátor hlasitosti a tahový síťový vypínač, druhým knoflíkem se přepíná šířka mf pásma a zabarvení zvuku (hloubky - úzké pásmo 9 kHz - široké pásmo 15 kHz). Třetí knoflík ovládá přepínač rozsahů (KV: 16,5 - 51,5 m, SV: 195 - 600 m, DV: 720 - 1980 m) a gramoreprodukce, posledním knoflíkem se přijímač ladí. Jednotlivé polohy přepínačů jsou graficky znázorněny na stupnici. 

 

Skleněná stupnice je cejchováná v metrech a s uvedenými 73 názvy vysílačů. Byla potištěna zdánlivě fluorescenční barvou, která se po osvětlení žárovkami zeleně rozzáří. Uvedený potisk stupnice je z časového hlediska - trvanlivosti kritický, při čistění stupnice je nutno dát pozor na setření. V její levé části najdeme indikátor vyladění - magické oko. Zajímavým řešením, které se už u následujících typů nevyskytuje, bylo využití ozvučnice jako podkladu stupnice. Část brokátu byla jednoduše natřena černou barvou.  

 

 

Přijímač je sestaven na kovovém šasi s využitím klasických drátových spojů, jenom síťový transformátor (pro 110, 125, 220 a 240 V) nesoucí i usměrňovací lampu byl montován samostatně. Do standardní výbavy patří kromě magického oka i vstup pro gramofonovou přenosku a výstup pro nízkoohmový externí reproduktor. Nenajdeme tu ještě typický kovový štítek, ale jenom potisk s nápisem PAT. LIC. ČSR a výrobním číslem. Vestavěný reproduktor s permanentním magnetem má průměr 200 mm a je buzen koncovým stupněm s výkonem asi 2,8 W. Spotřeba se pohybuje kolem hodnoty 55 W. 

Pro osazení byly využity nejmodernejší klíčové elektronky řady E-21 (ECH21 - směšovač + oscilátor,   EF 22 - mezifrekvenční zesilovač, EF22 - nízkofrekvenční předzesilovač, EBL21 - demodulátor, usměrňovač napětí pro AVC a koncový zesilovač). Doplňují je typy EM11 - magické oko a AZ11 - dvoucestný usměrňovač anodového napětí.