Tesla 605A - Blaník

Autor textu:  Marián Laco
Foto:  autor webu

 

Jedním z nejrozšířenějších přístrojů z této řady středních přijímačů se stal právě model Blaník. Vyráběl se jenom v jediném závodě - Tesla Přelouč n. p. Jeho produkce však probíhala během dvou sezon v letech 1951 až 1953 a tak se dostal k našim posluchačům ve velkých počtech. Ti musely za jeho kvality zaplatit rovných 11 000,- Kčs.

Jde opět o standardní 6 - okruhový superhet (mf = 452 kHz) pro střídavou síť.  Technika se proti předchozím modelům téměř nezměnila, mnoho úprav najdeme především zvnějšku. Největší změnu přdstavuje nová, větší skříň s rozměry 569 x 397 x 219 mm. Ta se vyznačuje přední částí s ozdobními dřevěnými lištami nejen přes reproduktor, ale i po stranách stupnice. Čtveřice ovládacích knoflíků má známé funkce:  první je vypínač sítě a regulátor hlasitosti. Druhý - volič barvy zvuku s polohami řeč - hudba - úzké pásmo 9 kHz - široké pásmo 16,5 kHz). Třetím knoflíkem se volí vlnové rozsahy KV: 16,5 - 51,5 m, SV: 187 - 572 m, DV: 1000 - 2000 m nebo gramoreprodukce. Poslední ladící knoflík je zdvojený - pro hlavní i rozprostřené KV ladění. 

 

Výrazně inovovaná byla stupnice s cejchováním v metrech a zdánlivě fluorescenčním potiskem. Má větší rozměry, uvedených až 115 jmen vysílačů včetně těch krátkovlnných a dostal se do ní i okénkový ukazatel zvoleného pásma. Ukazuje číslici I na KV, II na SV a III na DV, při reprodukci z gramofonu se zobrazí dvojitá vlnovka. Vylepšená je i měrka pro pásmové ladění , 100 malých čtverečků dovoluje opravdu podrobné zaznamenání polohy vysílače.

 

 

Uvnitř přijímače upoutá především přední část skříňky, kde chybí tradiční samostatná ozvučnice. Ta je zde tvořena přímo čelní stěnou a dynamický reproduktor průměru 200 mm je přišroubován přímo k ní. Samotné kovové šasi se prakticky zhoduje s předchozím typem Symfonic, včetně osazení s elektronkami ECH 21, EF 22, EF 22, EBL 21, AZ 11.  Objevil se na něm typický TESLA štítek s vyznačením typu, výrobním číslem a údaji o napájení. 

Jak pracuje pásmové ladění? Většina stanic na KV se nachází na úzkých pásmech určených pro rozhlas (16, 19, 25, 31, 41 a 49 m). Hledání žádaného vysílače tak může být obtížné, protože vysílače jsou nahuštěny na malý úsek stupnice. Když tedy zvolíme na přepínači KV, při naladění na rozhlasové pásmo západka v ladícím mechanizmu zablokuje hlavní převod. Zvolené pásmo můžeme přeladit pomocí variometru - cívky paralelně připojené k obvodům vstupu a oscilátoru, za využití druhé stupnicové ručky s dílky 0 - 100. Původně malý úsek se tak roztáhne na velkou část stupnice. Zatlačením na ladící knoflík nebo přepnutím na jiný rozsah se západka odblokuje.