Tesla Talisman 304U

Autor fotografii:  Włodzimierz Szwajcowski

Autor textu:          Marián Laco

Přijímače Talisman zaznamenaly velký ohlas i na zahraničních trzích. Během výroby vzniklo velké množství exportních mutací s nejrůznějšími modifikacemi podle cílové země, jako změněné hodnoty mezifrekvence, jiné vlnové rozsahy, stupnice a názvy vysílačů či úpravy v zapojení. Jedním z prvních odvozených modelů byl přístroj s označením 304U. Tato zjednodušená verze Talismanu se vyráběla v Praze v letech 1949 - 1951 a byla určená pro vývoz do Polska.

Na první pohled přijímač vypadá jako běžný Talisman 305U, ti pozornější si však můžou povšimnout odlišnou stupnici a taky knoflík přepínače rozsahů jenom s dvěma římskými číslicemi. Z úsporných důvodů byly vynechány krátké vlny, takže tento Talisman má pouze dva vlnové rozsahy:

SV: 187 - 572 m (1604 - 524 kHz) a DV: 1000 - 2000 m (300 - 150 kHz)

Skleněná stupnice využívá cejchování v metrech a mezi 44 názvy vysílačů je zde uvedeno mnoho polských stanic.

Zadní stěna z černošedého kartonu se stříbrnými popisy je jediným místem, kde najdeme označení modelu 304U. V porovnání s běžným Talismanem tu chybí symbol „ESČ“ a drobným detailem se liší i osazovací plánek.....Ten totiž popisuje specialitu tohoto modelu: osvětlení stupnice, které využívá pouze jedinou žárovku nahoře ve středu. Kromě dvourozsahové cívkové soupravy se zapojení téměř neliší od standardního Talismanu 305U. Šasi také ještě nemá kovový TESLA typový štítek, jenom červenou nálepku s výrobním číslem.