Tesla Talisman

Text i část foto: Marián Laco

Část foto: autor webu

 

TALISMAN - to je legendární série miniaturních přijímačů značky Tesla, které se v několika provedeních vyráběly dlouhých 13 let a svého času těšily statisíce posluchačů u nás i po celém světě.  V tomto článku se představuje nejstarší provedení přístroje i se zajímavou historii jeho vzniku. Za velikým úspěchem rádia a také jeho jménem totiž stojí úplne jiná společnost.....  

 

Příběh tohoto rádia začíná už v roce 1946. Pardubická firma TELEGRAFIA se tehdy inspirovala obrovským úspěchem přijímačů Philips Philetta a vyvinula vlastní verzi maličkého univerzálního superhetu. Rádio se objevilo na trhu pod označením Telegrafia Talisman,  avšak krátce po zahájení produkce samotná společnost, toho času pod národní správou, zanikla a její majetek byl začleněn do národního podniku Tesla. Moderní konstrukce se samozřejmně velice hodila, proto bylo rozhodnuto o pokračování výroby Talismanů pod hlavičkou Tesla Pardubice n.p. a později i Tesla Kolín n.p.

Je to šestiokruhový superhet (mf = 468 kHz) s napájením ze střídavé i stejnosměrné sítě

 

 
   

Přijímač je vestavěn do bakelitové skříňky s rozměry 258 x 140 x 168 mm. První provedení vyráběné v letech 1946 - 1949 snadno poznáme podle hliníkového nápisu „TESLA“ nad středním knoflíkem. Z tohoto pohledu na rádio má první knoflík funkci síťového vypínače a regulátoru hlasitosti, druhým knoflíkem se ladí a třetí knoflík s římskými číslicemi ovládá přepínač vlnových rozsahů:

 

                                        KV: 16,5 - 51,5 m (18,2 - 5,8 MHz)

                                        SV: 200 - 575 m (1500 - 521 kHz)   

                                        DV: 740 - 1920 m (405 - 156 kHz)         

 

Některé série měly SV rozsah také 200 - 590 m (1500 - 510 kHz). Citlivost 120 µV na krátkých vlnách a 60 µV na středních a dlouhých vlnách je sice nižší než u větších a dražších přijímačů, ale i toto maličké rádio může s dobrou anténou dosáhnout zajímavých výsledků.

Takhle vypadá stupnice prvního Talismanu. Obsahuje 38 jmen vysílačů ještě ve starém rozvržení. Zajímavé je též cejchování v metrech, které stoupá zprava doleva. Stupnice je při provozu podsvícená dvěma žárovičkami po stranách (narozdíl od Philetty, které měly pouze doutnavku). Tyto žárovky byly zařazeny do žhavícího obvodu lamp jako ochrana proti přepálení při zapnutí.

Zadní stěna je plechová a má to svůj účel: i když je rádio síťové, díky svým maličkým rozměrům bylo ve své době považováno za „přenosné“.  Kryt je zapojen ve vstupu a tak máme vždy k dispozici náhradní anténu pro příjem silných stanic. Najdeme tady jenom zdířky pro externí anténu a uzemnění či okénka pro výrobní číslo a volič napětí.

Původně byla zadní stěna černá s bílými popisky vylisovanými směrem dovnitř. Později byla zavedena zadní stěna stříbrné barvy s popisy lisovanými ven. Tato má na vnitřní straně přinýtovanou druhou vrstvu z pertinaxu, jako ochanu před dotekem se „živým“ chassis.

Přijímač je sestaven na kovovém šasi, nesoucím systém stupnice i dynamický reproduktor. Anodové napětí se odebírá přímo ze sítě a žhavící napětí pro sériově žhavené lampy se získáva s pomocí  velkého drátového rezistoru. Rádio je proto nejen „živé“ - galvanicky spojené se sítí, ale také při provozu produkuje velké množstí tepla.  

Šasi se v mnoha ohledech odlišuje od novějších modelů Talismanu. Nejvýraznější jsou asi hranaté hliníkové kryty mezifrekvenčních obvodů, šedivý štítek s plánkem osazení, nálepka PAT.LIC.ČSR nebo deska se zdířkami ve tvaru klíčových dírek. Reproduktor má průměr pouze 80 mm a nese výstupní trafo v plechovém krytu.

Rádio možno napájet ze stejnosměrné nebo střídavé sítě 30 - 100 Hz s napětím 110 nebo 220 V.  Při  napájení vyšším napětím dosahuje výkon asi 1,8 W a spotřebuje kolem 43 W, při využití 110 V sítě tyto hodnoty poklesnou na 0,65 W a 35 W.

Osazení a funkce elektronek:

UCH 21: trioda + heptoda: směšovač a oscilátor

UCH 21: trioda + heptoda: mezifrekvenční a nízkofrekvenční zesilovač

UBL 21: duodioda + nf pentoda - detektor, demodulátor, zdroj napětí pro AVC a koncový zesilovač

UY 1N: dioda - jednocestní usměrňovač anodového napětí.

Dobová reklama na Talisman. V počátcích výroby se přijímače prodávaly za 2820,- Kčs, avšak asi po roce byla cena snížena na 2570,- Kčs.