Od amatérského poslechu až vysílací licenci

 

  RADIOAMATÉRSKÉ HOBBY                                                          

může mít několik úrovní a všechny jsou rovnocenné. Ať se jedná o sportovní mistrovství nebo o přátelskou komunikaci, vždy je to v pořádku, protože každému z nás přináší uspokojení jiná forma přístupu ke svému koníčku.

 

Starší radioamatéři většinou prošli členstvím v radioklubech, což byla hlavní forma, jak se nejlépe seznámit s radioamatérskou praxí a se zkušenostmi kolegů.

Jinou možností, jak se přiblížit radioamatérské koncesi byla  praxe registrovaného radiového posluchače.

Další kolegové přicházejí do našich řad z praxe t.zv. CB Radia - vlastníků občanských radiostanic, které nevyžadují koncesi.

 

Moje cesta ke koncesi začala poslechem zahraničních rozhlasových stanic a později registrací posluchače jako OK2-33618.

Hlavní oblastí zájmu bylo krátkovlnné vysílání zahraničních stanic rozhlasu i radioamatérů. Přijímal jsem na přehledový přijímač TESLA Lambda 5 a o příjmu si vedl poctivě deník.

Bylo příjemné odesílat QSL reporty do ciziny a ještě příjemnější bylo dostávat jejich potvrzení z blízkého okolí i z exotických krajů. Zjistil jsem, že mezi většinou radioamatérů vládne velmi přátelský duch, mnozí místní i zahraniční amatéři - vysílači mi psali, že se těší , až se se mnou setkají na pásmech jako s kolegou.

Sám jsem se těšil na takový okamžik, kdy budu moci zapnout vlastní regulérní vysílací stanici a ohlásit se pod vlastní značkou.Tento kouzelný okamžik nastal v roce 1992, kdy jsem zvládl zkoušky pro základní třídu "D" a dostal přidělenu značku OK2XAP. Tato třída umožňovala činnost jen na velmi krátkých vlnách s nevelkým dosahem, ale pro praktické seznámení s provozem to stačilo. Zajímavá byla i práce na Paket radiu , což je jakási zjednodušená verze Internetu.

Přesto člověk cítil, že bez možnosti práce na krátkých vlnách to není to pravé. Pro zkoušku na vyšší třídu byla třeba znalost morseovky v příjmu  i vysílání  nejméně tempem 40 znaků/ min. To není nic světoborného, ale naučit se to dalo práci - a odvážit se jít ke zkouškám na Českém telekomunikačním úřadu chtělo odvahu. Podařilo se a od roku 1994 mám licenci na vysílání ve třídě C, což znamenalo, že mohu používat omezená radioamatérská pásma na krátkých vlnách.

Svět se i tady změnil, po nedávných úprávach koncesních oprávnění CEPT mi dosažená třída umožňuje využívat celé radioamatérské krátkovlnné pásmo bez omezení. Takže se mi svět radioamatérské komunikace otevřel naplno.

Paradoxně však komunikace přes internet, mobilní a poměrně levné mezinárodní telefonování moji aktivitu ( podobně jako u mnoha dalších kolegů) poněkud utlumilo.

 

Přesto stále rád občas svoje zařízení zapnu, poslouchám provoz a s někým zajímavým spojení navážu ...

 

 Na VKV mám zařízení pouze pro 145MHz , FM , 5W . V Brně mám antenu GP , na druhém QTH oblíbenou KRC .
 Na KV pracuji s tranceiverem NEC - CQ 110E , většinou z druhého QTH , kde mám slušnou antenu - dipol 2x 19,5m.
Nejvíce spojení mám v pásmu 80m , občas jsem QRV i na 21m. Preferuji provoz SSB, protože jsem zatím nestihl se v MORSE zdokonalit na vyšší rychlost, která je pro opravdový CW provoz potřebná.
Svého koníčka provozuji skutečně jen jako rekreaci, nehoním se za výsledky ani diplomy , stačí mi občasné spojení s kamarády doma nebo za hranicemi. Pár diplomů pro radost jsem si také udělal , ale opravdu jen ty lehčí.
 

Díky za to,že jste vydrželi až sem a díky za Vaše případné vzkazy.

VY 73 ! Tonda  OK2XAP

 

 

 

NAVIGACE:                 

Zpět na domovskou stránku , možnost vybrat si z jiné tématické nabidky.