Tesla 622 A

 

Autor textu: Marián LACO (SR)

Fotografie autor webu.

 

Posledním typem který svou konstrukcí vycházel ještě z původní Romance, byl přijímač 622A, vyráběný v letech 1955 - 1956. Tesla Bratislava n. p. jej vyvinula primárně jako exportní přístroj se speciálními součástkami vhodnými pro tropické podmínky. Vzhledem k tomu že se jich u nás mnoho nevyskytuje, zřejmě se jich mnoho do cílových zemí skutečne dostalo. Po ukončení produkce se také prodávaly i stavebnice tohoto přijímače, který si mohli doma zruční amatéři sestavit.

Je to 6 - okruhový superhet (mf = 452 kHz) napájený ze střídavé sítě.

Dřevěná skříň rozměrů 572 x 400 x 237 mm pochází z přijímače 618A Kriváň. Tady však dostala exkluzivní povrchovou úpravu s tmavým lakováním kombinovaným se zlacenými rámečky. Nový je i vzor brokátu a ozdobné křidélko na magickém oku je místo bakelitu z mosaze. Pod knoflíky se nachází kryt z plexiskla chránící dřevo před ohmatáním.

Zcela nový je i tvar ovládacích knoflíků, jejich funkce se taky trochu pozměnily: první ovládá regulátor hlasitosti a jeho povytažením se volí režim Radio - Gramo. Druhý knoflík přepíná čtyři polohy tónové clony a šířky mf pásma (výšky - basy - úzké pásmo - široké pásmo). Třetím knoflíkem se volí vlnové rozsahy, kterých je teď až pět (KV1: 13 - 24 m, KV2: 24 - 60 m, KV3: 60 - 150 m, SV: 187 - 572 m                                                DV: 1000 - 2000 m). Čtvrtým knoflíkem se rádio ladí. Síťový vypínač se nachází vysoko na levém boku skříně v kovové misce. 

Novinkou u tohoto přístroje byla negativně potištěná stupnice se zlatou grafikou na hnědém podkladu. Využívá cejchovaní v metrech a její součástí je i okénko indikace zvoleného pásma. V něm se zobrazovaly římské číslice I až V.

Zadní stěna z obvyklého černošedého kartonu se stříbrným popisem obsahuje známé prvky: zleva zdířky pro anténu a uzemnění, níže pak vstup pro gramofonovou přenosku a nakonec výstup pro nízkoohmový vnější reproduktor. Úplně vpravo vidíme indikátor zvoleného síťového napětí

Uvnitř přijímače najdeme další změny. Kovové šasi má na levé straně přidaný další plechový panel, který však zůstal bez využití. Osazeny byly moderní sedmikolíčkové elektronky a ty vysokofrekvenční jsou ve stínících krytech. Dynamický reproduktor průměru 200 mm je už v novějším provedení bez látkového obalu. Oddělený napájecí zdroj umožňuje nastavit přijímač na 110, 125, 150, 220, 245 V a odebírá asi 58 W. 

Osazení elektronkami:

6H 31: heptoda - směšovač

6F 32: vf pentoda zapojena jako trioda - oscilátor

6F 31: vf pentoda - mezifrekvenční zesilovač

6BC 32: duodioda + nf trioda - detekce, zdroj napětí pro AVC a nízkofrekvenční předzesilovač

6L 31: nf pentoda - koncový zesilovač

EM 11: magické oko - indikace vyladění

AZ 11: usmerňovací duodioda - dvojcestný usměrňovač anodového napětí

Protože už v sériové podobě má rádio celý AM rozsah včetně tropického KV pásma, odvozené exportní modely nebylo třeba technicky upravovat.